Česky

Max Martinez E. farmář ze Salvadoru

Max Martinez E. je farmář ze Salvadoru z oblasti Sonsonate a farmu zdědil po rodičích. Pracuje na ni urputně od rána do večera, ale je to málo platné. Díky nízkým výkupním cenám (spekulace na NY burze) vstupuje do kooperativy s více farmáři, aby přežil. Celou svou úrodu předává družstvu a ani neví, jak vlastně chutná jeho káva.

Bohužel ani toto nestačí, a tak zavírá svá políčka v nižších nadmořských výškách (jsou placená méně) a jde pracovat do papírnictví. Mnohokrát uvažoval, že to všechno prodá za babku nějakému gringovi a nechá se najmout na své bývalé pozemky jako špatně placený dělník. Tak jak to udělalo už mnoho farmářů před ním.

Je to oblíbená finta boháčů, jak udělat z farmáře bezzemka a ještě si za to nechat poděkovat. Z gringa se vyklube vykutálený překupníček s pozemky (popřípadě přímo agent společnosti), který je koupí za zlomek ceny a pak je s velkým ziskem prodá nadnárodním řetězcům, které se ve svém public relations budou předhánět, co všechno pro producenty kávy neudělali. Jenže nezávislých farmářů je méně a méně a není to proto, že by produkovali špatnou kávu. Spíš naopak. Nemohou prorazit bariéru vytvořenou ........... (doplňte si sami).

Ale Max nechce prodat. Je s kávou a pozemky spjat po generace, a tak zkouší něco nového, něco, co zvýší výkupní cenu jeho kávy. To něco se jmenuje Cuzcatleco.

Seznámení s Maxem

Je krásný slunečný den a já kráčím v „příjemné“ teplotě 40 °C ve stínu vstříc prvnímu kurzu o kávě do Conseja v San Salvadoru. Část cesty jsem si zkrátil místním MHD – oprýskaný autobus z 50-tých let minulého století, s vymlácenými okny, a když nás řidič málem v jedné ze zatáček překlopil, protože mu cosi vypadlo z kapsy pod volant a on to nemohl rychle najít, pochopil jsem, že pokud se chci dožít konce kurzu, bude lepší jít pěšky.

Sedím v lavici se sympatickým chlapíkem středního věku, který ani zdaleka nepřipomíná potomka krvelačných Aztéků a Mayů. Dokonce ví, kde leží Česká republika… hned vedle Jugoslávie. A tak se za hlasitého srkání a strkání nosu do různých vzorků kávy, seznamuji s Maxem. Koncem kurzu se už plácáme po ramenou a další týden navštěvuji jeho království.

Je říjen a celá úroda je opožděna, kvůli dlouho trvajícím dešťům a farmáři se obávají nejhoršího. Kávové boby jsou ještě zelené, i když už měly pomalu začít měnit barvu. Max nás provází svými kávovníky a vysvětluje vše o odrůdách, poměrech, historii atd. „Toto je Cuscatleco“, ukazuje na záhon 5×20 metrů. „Moje naděje, pokud se osvědčí, nahradí mého pacase a boubona.“ „Hmmm. jak chutná?“ „Nevím, mám ho tady 4 roky a teprve letos bude mít premiéru.“ „ A tvoje arabiky?“, ptám se, „Jak chutnají?“ „Nevím.“ „???? Tys je nikdy nezkoušel?“ „Ne“

O 4 měsíce později pražíme s Nettem a Maxem vzorky z navštívených farem a samozřejmě i Maxovy arabiky a Cuzcatleco. To velikostí připomíná pacamaru (screen +18), voní výborně (po ovoci) snad nejlépe ze všech a zatím vypadá slibně. Jenže ouha, při chuťovém testu je ocásek citět dřevem a trochu drhne a to není dobrý. Potvrdí to i Jorge. Max je evidentně zklamaný. Na druhou stranu jeho původní pacas a bourbon mají skvělou čistou plnou chuť, a tak se domlouváme na příští úrodě.

Cuzcatleco nejspíš nenahradí svého úspěšného předchůdce pacamaru, ale vývoj pokračuje dál i s jinými hybridy. Takže uvidíme.

Chcete se dozvědět více?

Máte-li zájem o bližší informace k tématu Max Martinez E. farmář ze Salvadoru, kontaktujte nás.
Vyplňte prosím pole "Váš dotaz" a chcete-li od nás obdržet odpověď tak také "Email".

Předchozí stránka: Od kakaových bobů až k čokoládě
Následující stránka: Kontakty

Aktuality

Nové kontakty

dub 2, 2014

Rozšíření kontaktu
Více
Finále soutěže barista 2012 El Salvador

zář 1, 2012

Video přináší detailní pohledy na kouzelníky s kávou v Salvadoru. Carlos - náš učitel barista získává cenu za nejlepší espresso.
Více
Cup of Excellence 2012 El Salvador

zář 1, 2012

Co říkají profesionální cuppeři o kávě ze Salvadoru ?
Více
Cafe del El Salvador

srp 28, 2012

Jak se testuje a ocenují speciální kávy v Salvadoru před mezinárodní komisi. Také uvidíte Netta a Jorgeho v akci.
Více
Na kurzu baristů v Salvadoru

led 12, 2012

Pár fotek z návštěvy kurzu barista 1.stupně. Vyučuje nás Carlos - budoucí vítěz v soutěži o nelepší espresso v Salvadoru.
Více

El Salvador mistr světa v barismu

lis 1, 2011

Po 11 letech se El Salvador opět stal mistrem světa v WBC ( World Barista Championato ) v Bogotě v Kolumbii.
Více
Spuštěn nový web

čec 3, 2011

Spustili jsme nový web o kvalitní kávě a o všem co k ní patří.
Více
 
Created: Exaltor - grafika, webdesign, reklama