Česky

Káva nad zlato

Plně naložený nákladák těžce stoupal do mírného kopečku na Calle Panamericana v San Salvadoru a chrlil tuny smogu do tváří kolemjdoucích. Kupodivu jim to nikterak nevadilo, jen se rychle rozhlédli a pokračovali za svými cíli. „Fuj“, ulevil jsem si, ale nabrat čerstvého doušku mi nebylo dopřáno. Projížděli ještě dva další. Přeložené tak, že to vypadalo, že se každým okamžikem rozletí na miliony kousků. To nejlepší období života už měli dávno za sebou a v Evropě by řidiče okamžitě zavřeli a nákladák šoupli do šrotu. Ne však tady… tady v El Salvadoru. Tady bude pracovat ještě dlouho, tak dlouho až mu selžou jednou brzdy a spadne rovnou do vulkánu i se šoférem, který dozajista nemá papíry ani na motorku.

„Gringo, gringo… dej mi dolar na jídlo“, chytá mne kdosi zezadu za tričko. Otáčím se a v hustém smogu zahlédnu mladou indiánku s miminem v náručí. Než stačím zareagovat, tahá mne můj velký spasitel pryč. „Honem, honem, teď můžeme přeběhnout“. Koutkem oka ještě zahlédnu, že na každé korbě sedí dva po zuby ozbrojení vojáci a v rukou mají samopaly.

„To snad převážejí zlato, nebo co?“,ptám se. „Ne, to jsou pytle s kávou a ta má pro nás větší cenu než zlato. Káva je páteří našeho průmyslu, zdrojem 60% příjmů státu a bez ní by byla strašná chudoba. Není neobvyklé, že cestou na hranice se ztratí nejen náklaďák, ale i celá kolona a taky ji tady nikdo nepojistí, protože je to příliš velké riziko. Kvůli kávě se tady lidé zabíjejí. Proto ji musíme bránit hlava nehlava, jinak bychom umřeli hlady a jinou volbu nemáme!“

Ing. Ivan Hromek „Ve stínu kávy“
San Salvador, prosinec 2008 A.D.

Chcete se dozvědět více?

Máte-li zájem o bližší informace k tématu Káva nad zlato, kontaktujte nás.
Vyplňte prosím pole "Váš dotaz" a chcete-li od nás obdržet odpověď tak také "Email".

Předchozí stránka: Blog
Následující stránka: Od kakaových bobů až k čokoládě

Aktuality

Nové kontakty

dub 2, 2014

Rozšíření kontaktu
Více
Finále soutěže barista 2012 El Salvador

zář 1, 2012

Video přináší detailní pohledy na kouzelníky s kávou v Salvadoru. Carlos - náš učitel barista získává cenu za nejlepší espresso.
Více
Cup of Excellence 2012 El Salvador

zář 1, 2012

Co říkají profesionální cuppeři o kávě ze Salvadoru ?
Více
Cafe del El Salvador

srp 28, 2012

Jak se testuje a ocenují speciální kávy v Salvadoru před mezinárodní komisi. Také uvidíte Netta a Jorgeho v akci.
Více
Na kurzu baristů v Salvadoru

led 12, 2012

Pár fotek z návštěvy kurzu barista 1.stupně. Vyučuje nás Carlos - budoucí vítěz v soutěži o nelepší espresso v Salvadoru.
Více

El Salvador mistr světa v barismu

lis 1, 2011

Po 11 letech se El Salvador opět stal mistrem světa v WBC ( World Barista Championato ) v Bogotě v Kolumbii.
Více
Spuštěn nový web

čec 3, 2011

Spustili jsme nový web o kvalitní kávě a o všem co k ní patří.
Více
 
Created: Exaltor - grafika, webdesign, reklama