Česky

Příprava kávy

Dvě kávové lžičky zalejeme horkou vodou do skla. Na vzniklou pěnu položíme opatrně kostku cukru a pokud nepropadne do 10 sekund, jedná se o výjimečně kvalitní kávu. Tak takhle to testují největší profesionálové u nás a krmí nás tím spousty desetiletí. My amatéři se musíme spokojit s menšími nároky na analýzu kávy.

Pražení kávy

Zelené zrno se musí dobře upražit a každá odrůda kávy má svůj nejlépe a historicky odzkoušený způsob, kam až jít s teplotou, časem a rychlostí pražení. Například odrůda kávy Pacamara (velké zrna) bude mít odlišný profil pražení než maličký Bourbon. Toto je velice důležité, protože můžete velmi rychle přepálit skvělou kávu až na hospodský standard.

Jak jsem zjistil, většina pražičů si s tím hlavu neláme a praží všechny odrůdy až do italského pražení (tmavě hnědá až černá barva, částečně zuhelnatělé) tzv. espresso na které jsou nejvhodnější směsi. Což je opravdová škoda, protože se odlišnosti jednotlivých káv stírají a slévají se do jednotné chutě a zápachu spáleniny.

Kávy, které dovážíme se praží od American roast až po City´+ tj. světlé hnědá až středně hnědá barva zrn. Tehdy produkují nejlepší čisté vůně a chutě bez přívlastku spáleniny.

Máme až 9 různých stupňů pražení, Cinnamon, American, City, City´+, Full City, Full City +, Vienna, French, Spanish (obě též nazývané italské), kde postupně zvyšujeme teplotu, časy, pauzy tzn., že ze stejné kávy můžete vytvořit 9 různých chutí, vůní a že tu samou kávu, která je napražena do City a můžete se po ní utlouct, s úšklebkem odmítnete, když bude upražena do Francouzského nebo Španělského roastu. V našich zemích převládá káva tmavá - Italské espresso. V severní Evropě přesný opak tj. světlé pražení. A také spotřeba je 3krát vyšší než u nás.

Tak a teď jsem dostal chuť na dobrou kávu. A co vy? Určitě taky, po takové kupě informací! „Nuže Mistře Pražiči… začnete kouzlit.“ Vytahuji 200 gramový vzorek zelené kávy. Mistr začal pražit. Minutu...dvě...pět..15 minut. A už nám sype do šálku silně upražené černé zrna s olejíčkem (esenciální kyselinky) na povrchu a tváří se hrdě. „Ale mistře, jak mohu zanalyzovat kvalitu kávy senzoricky, když jediné co cítím, je spálenina!“ Teď přesouvám hrníček blíže k vám, „Co cítíte?“ „Že to voní hezky?” Chyba lávky, v této fázi už necítíte pravou kávu, jen její skoro zuhelnatělou kostru. Tak znova. Tentokrát maximálně 8 minut a do prvního craku (zrno je trháno vlastní parou a začínají složité procesy syntéz a desintegrací esenciálních kyselin a cukrů). Podávám dalších 200 gramů. Konečně, mistr sype druhou várku do šálku. Je jemně bronzová a lehounce voní. Výborně, máme vzorek.

Chcete se dozvědět více?

Máte-li zájem o bližší informace k tématu Příprava kávy, kontaktujte nás.
Vyplňte prosím pole "Váš dotaz" a chcete-li od nás obdržet odpověď tak také "Email".

Předchozí stránka: Zpracování a sběr kávy
Následující stránka: Degustace kávy

Aktuality

Nové kontakty

dub 2, 2014

Rozšíření kontaktu
Více
Finále soutěže barista 2012 El Salvador

zář 1, 2012

Video přináší detailní pohledy na kouzelníky s kávou v Salvadoru. Carlos - náš učitel barista získává cenu za nejlepší espresso.
Více
Cup of Excellence 2012 El Salvador

zář 1, 2012

Co říkají profesionální cuppeři o kávě ze Salvadoru ?
Více
Cafe del El Salvador

srp 28, 2012

Jak se testuje a ocenují speciální kávy v Salvadoru před mezinárodní komisi. Také uvidíte Netta a Jorgeho v akci.
Více
Na kurzu baristů v Salvadoru

led 12, 2012

Pár fotek z návštěvy kurzu barista 1.stupně. Vyučuje nás Carlos - budoucí vítěz v soutěži o nelepší espresso v Salvadoru.
Více

El Salvador mistr světa v barismu

lis 1, 2011

Po 11 letech se El Salvador opět stal mistrem světa v WBC ( World Barista Championato ) v Bogotě v Kolumbii.
Více
Spuštěn nový web

čec 3, 2011

Spustili jsme nový web o kvalitní kávě a o všem co k ní patří.
Více
 
Created: Exaltor - grafika, webdesign, reklama